ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2007 m. gegužės 27 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 25 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Arklio Galva

Paaiškinimas: Vienas lengviausiai atpažįstamų ūkų danguje yra Arklio Galva Šienpjovių (Oriono) žvaigždyne – dalis milžiniško, tamsaus molekulinio debesies nuoroda. Dar žymimas kaip Barnardas 33 (Barnard 33), neįprasto pavidalo ūkas buvo atrastas fotografijos plokštelėje 19 a. pabaigoje. Ūkas rausvai švyti dėl kaimyninės šviesios žvaigždės Šienpjovių σ (sigmos) įjonizuotų vandenilio dujų, daugiausia pasilikusių ūko užnugaryje. Arklio Galva atrodo tamsi, nes joje tūno tankūs, šviesos nepraleidžiantys dulkių tumulai, o kairėje dar ir krenta žemyn šešėlis. Nuo ūko tekančias dujas kreipia stiprus magnetinis laukas. Šviesūs taškeliai Arklio Galvos ūke – tai jaunos, dar besikuriančios žvaigždės. Šviesa iš Arklio Galvos iki mūsų skrieja 1500 metų. Ši nuotrauka fotografuota pro 90 centimetrų skersmens teleskopą Arizonos nacionalinėje observatorijoje ant Kit viršukalnės (Kitt Peak), kurią matininkas Džordžas Roskrugas (George J. Roskruge) 19 a. pabaigoje pavadino savo sesers Filipos Kit (Philippa Roskruge Kitt) garbei.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Nigel Sharp (NOAO), KPNO, AURA, NSF
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Mėnulio Saturnas. Gegužės 22 d., praėjus vos kelioms dienoms po Mėnulio ir Veneros draugijos vakaruose, mūsų planetos palydovas prisigretino prie Saturno – Europos, Šiaurės Afrikos ir Vakarų Azijos dangaus skliaute Mėnulis...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Anga Marse. Marse rasta juodų angų – tokių tamsių, kad viduje nieko neįžiūrėti. Gali būti, kad angos yra įėjimai į požeminius urvus, gal net slepiančius marsiečių gyvybę, jeigu tokios esama. Keistoji...

-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.