ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2007 m. gegužės 29 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 59 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Šviesioji galaktika M81 pro Hablo teleskopą

Paaiškinimas: Pro Hablo (Hubble) kosminį teleskopą fotografuotoje įspūdingoje nuotraukoje matyti net atskiros žvaigždės kaimyninėje galaktikoje M81. Tokį pasiekimą galima sulyginti su astronomijos istorijon įrašytais Edvino Hablo (Edwin Hubble) vaizdais, fotografuotais pro 100 colių (apie 2,5 m) skersmens Hukerio (Hooker) teleskopą Vilsono kalno (Mount Wilson) observatorijoje 1920-aisiais. Tose fotografijų plokštelėse galima buvo atskirti žvaigždes kaimyninėje Andromedos galaktikoje (M31). Edvinas Hablas pagal atrinktas kintamąsias žvaigždes cefeides įrodė, kad M31 nėra vien kaimynystėje besisukantis dujų debesis, bet visa didžiulė galaktika, panaši į mūsiškę. Čia – regimosios šviesos spindulių nuotrauka, fotografuota pro Hablo vardu vadinamą, aukštai erdvėje skriejantį teleskopą. Ją kartu su ultravioletinių spindulių vaizdais iš Galaktikų evoliucijos tyrimo palydovo (GALEX), infraraudonųjų – iš Spitzerio (Spitzer) ir rentgeno – iš Čandros (Chandra) observatorijų astronomai tiria norėdami suprasti, kaip per tūkstantmečius kūrėsi ir nyko žvaigždės galaktikoje M81. Šviesa iš galaktikos M81 mus pasiekia per maždaug 12 milijonų metų. Ja galima pamatyti pro žiūronus Grįžulo Ratų žvaigždyne.

Vaizdo autoriai: NASA, ESA ir Hubble Heritage Team (STScI/ AURA)
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Anga Marse. Marse rasta juodų angų – tokių tamsių, kad viduje nieko neįžiūrėti. Gali būti, kad angos yra įėjimai į požeminius urvus, gal net slepiančius marsiečių gyvybę, jeigu tokios esama. Keistoji...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Angliavadenilių jūra Titane. Kas ta juodoji plynė Titane? Gali būti, kad tai – skystų angliavandenilių jūra. Šį kraštovaizdį mėnesio pradžioje įrašė automatinis Kasinio (Cassini) erdvėlaivis, praskriejęs pro debesuotąjį Saturno palydovą ir radijo...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.