ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2007 m. gegužės 30 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 22 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Angliavadenilių jūra Titane

Paaiškinimas: Kas ta juodoji plynė Titane? Gali būti, kad tai – skystų angliavandenilių jūra. Šį kraštovaizdį mėnesio pradžioje įrašė automatinis Kasinio (Cassini) erdvėlaivis, praskriejęs pro debesuotąjį Saturno palydovą ir radijo bangomis žvalgęs jo paviršių. Juodoji plynė šioje nuotraukoje atspindėjo nedaug radijo bangų – taip atsitinka tose vietose, kur tamsus paviršius yra palyginti lygus, kaip ir skystos medžiagos užlietas. Kad juodoji lyguma yra skystis dar liudija šviesesni, į kranto liniją nuoroda nepaprastai panašūs jos pakraščiai, nusėti salų ir išraižyti įlankų, intakų vagų. Gana didelį, ištisai lygų plotą užimanti plynė gali reikšti ir tai, kad ši jūra pakankamai gili, gal net siekianti kelias dešimtis metrų gylio. Angliavandenilių jūra Titane ypač domina nežemiškos gyvybės biologus (ekzobiologus), kadangi tokiose vietose kaip ši galėtų rastis gyvų organizmų. 2005 m. Hoigenso (Huygens) zondas nusileido ant Titano ir pirmą kartą žmonijos istorijoje nufotografavo jo paviršių nuoroda. Automatinis Kasinio erdvėlaivis tęs tyrimus – suplanuoti dar trylika jo skrydžių pro Titaną.

Vaizdo autoriai: Cassini Radar Mapper, JPL, ESA, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Šviesioji galaktika M81 pro Hablo teleskopą. Pro Hablo (Hubble) kosminį teleskopą fotografuotoje įspūdingoje nuotraukoje matyti net atskiros žvaigždės kaimyninėje galaktikoje M81. Tokį pasiekimą galima sulyginti su astronomijos istorijon įrašytais Edvino Hablo (Edwin Hubble) vaizdais, fotografuotais...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Nykštukinės galaktikėlės Berenikės Garbanų spiečiuje. Maždaug 20 milijonų šviesmečių skersmens erdvėje Berenikės Garbanų galaktikų spiečiuje , regimosios (žmogaus akims matomos) šviesos nuotraukose matyti sutelkę daugiau negu tūkstantis galaktikų. Tačiau sprendžiant iš infraraudonųjų Berenikės Garbanų...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.