ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2007 m. gegužės 31 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 64 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Nykštukinės galaktikėlės Berenikės Garbanų spiečiuje

Paaiškinimas: Maždaug 20 milijonų šviesmečių skersmens erdvėje Berenikės Garbanų galaktikų spiečiuje nuoroda, regimosios (žmogaus akims matomos) šviesos nuotraukose matyti sutelkę daugiau negu tūkstantis galaktikų. Tačiau sprendžiant iš infraraudonųjų Berenikės Garbanų nuotraukų prie šio skaičiaus teks pridėti dar tūkstančius anksčiau nepastebėtų nykštukinių galaktikėlių. Ši nuotrauka sudėta iš spiečiaus vidurio infraraudonųjų spindulių vaizdų pro Spitzerio (Spitzer) kosminį teleskopą (rausva ir žalsva spalva) ir regimosios šviesos vaizdų iš Slouno skaitmeninių dangaus tyrimų (Sloan Digital Sky Survey) duomenų (melsva). Daugiau negu 1 laipsnio skersmens plote matyti žydrai švytinčios dvi didžiausios valdančios elipsinės galaktikos. Daugybė mažų žalsvų taškelių (kurie geriau matyti išdidintoje įklijoje) yra nykštukinės galaktikėlės, panašios į Mažojo Magelano Debesies galaktiką. Manoma, kad pirma susikuria nykštukinės galaktikėlės, vėliau tapdamos didesniųjų galaktikų statybine medžiaga. Daug tyrinėtas ir astronomams patogioje vietoje danguje pabiręs, vienas artimiausių Berenikės Garbanų galaktikų spiečius yra už 320 milijonų šviesmečių.

Vaizdo autoriai: Leigh Jenkins, Ann Hornschemeier (Goddard Space Flight Center) et al.,
JPL-Caltech, SDSS, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Angliavadenilių jūra Titane. Kas ta juodoji plynė Titane? Gali būti, kad tai – skystų angliavandenilių jūra. Šį kraštovaizdį mėnesio pradžioje įrašė automatinis Kasinio (Cassini) erdvėlaivis, praskriejęs pro debesuotąjį Saturno palydovą ir radijo...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Mesje 65. M65 yra didžiulė puošni spiralinė galaktika. Taip ji vadinama, kadangi 18-ojo amžiaus tyrinėtojo Šarlio Mesje (Charles Messier) sudarytame šviesulių kataloge įrašyta 65-tu numeriu. Ji taip pat yra viena iš...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.