ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2007 m. birželio 1 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 78 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Mesje 65

Paaiškinimas: M65 yra didžiulė puošni spiralinė galaktika. Taip ji vadinama, kadangi 18-ojo amžiaus tyrinėtojo Šarlio Mesje (Charles Messier) sudarytame šviesulių kataloge įrašyta 65-tu numeriu. Ji taip pat yra viena iš trijų įspūdingų didžiulių spiralinių galaktikų, vadinamų Liūto Trijule nuoroda, nutolusių apie 35 milijonus metų nuo mūsų. Šioje aiškioje M65 nuotraukoje smulkiai matyti galaktikos švieselės, tvirtai susisukusios spiralinės vijos ir dulkių drūžės, kertančios branduolį, daugiausia šviečiantį gelsva senųjų žvaigždžių šviesa. Galaktika M65, matyt, yra mažiausiai sudarkyta iš Liūto trijulės, nors pakankamai arti, kad gravitacijos jėga sąveikautų su dar dviem galaktikomis, kurių nuotraukoje nematyti. Beveik briauna į mus atsisukusi spiralinė M65 yra maždaug 100 tūkstančių šviesmečių skersmens, kaip ir mūsiškė Galaktika.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Volker Wendel
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Nykštukinės galaktikėlės Berenikės Garbanų spiečiuje. Maždaug 20 milijonų šviesmečių skersmens erdvėje Berenikės Garbanų galaktikų spiečiuje , regimosios (žmogaus akims matomos) šviesos nuotraukose matyti sutelkę daugiau negu tūkstantis galaktikų. Tačiau sprendžiant iš infraraudonųjų Berenikės Garbanų...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Trimatė pilnatis. Išsitraukite raudonus-mėlynus akinius ir pasigrožėkite šiuo puikiu Mėnulio pilnaties trimačiu vaizdu (anaglifu). Trimatė nuotrauka sukuriama sudėjus du tos pačios vietos vaizdus, fotografuotus iš skirtingų kampų, tarsi matytus atskirai dešine...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.