ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2007 m. liepos 29 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 48 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Kentauro A centre

Paaiškinimas: Aktyviosios galaktikos Kentauro A nuoroda centrinę sritį supa pasakiškas kratinys, kuriame maišosi jauni žydrų žvaigždžių spiečiai, milžiniški švytinčių dujų debesys ir akį rėžiančios tamsios dulkių juostos. Šis mozaikinis tikrų spalvų vaizdas sudėtas iš žydros, žalios ir raudonos šviesos nuotraukų, gautų pro Hablo (Hubble) kosminį teleskopą. Infraraudonųjų spindulių Hablo kosminio teleskopo nuotraukos rodo, kad šio galingo verpeto centre slepiasi didžiulis kosminės medžiagos diskas, spirale besisukantis ir krentantis į juodąją bedugnę, milijardus kartų masyvesnę už Saulę! Spėjama, kad Kentauro A nuoroda – tai susidūrusios dvi galaktikos. Susidūrimą iškentusias jų nuolaužas po truputį ryja juodoji bedugnė. Kentauro A ir kitos aktyviosios galaktikos skleidžia ypač stiprius radijo, rentgeno ir gama spindulius. Astronomai mano, kad dėl to kaltas juodosios bedugnės užkurtas variklis galaktikos centre. Tačiau Kentauro A, ne taip kaip kitos aktyviosios galaktikos, yra palyginti arti – vos už 10 milijonų šviesmečių – ir puikiai tinka šiems galingiems energijos šaltiniams tirti.

Vaizdo autoriai: E.J. Schreier (AUI) et al., HST, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Tamsioji pilnatis. Šviečianti Mėnulio pilnatis žemiečiams šį pirmadienį atrodys ne tokia. Šis vaizdas tarsi mozaika buvo sudėtas iš 18 skaitmeninių nuotraukų, fotografuotų praėjus vos septynioms valandoms nuo tos akimirkos, kai...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Keturios HD 98800 saulės. Kaip atrodytų dangus, jeigu jame šviestų keturios saulės? Toks dangus supa HD 98800 planetas – žinoma, jeigu tokių yra. HD 98800 yra daugianarė žvaigždžių sistema maždaug už 150 šviesmečių...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.