ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2007 m. liepos 31 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 44 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Lazeris nusitaikęs į Galaktikos centrą

Paaiškinimas: Kodėl žmonės nukreipė galingą lazerį į mūsų Galaktikos centrą? Laimei, tai ne Galaktikos karo pradžia, o tik astronomai, kurie dirba su Didžiuoju teleskopu (Very Large Telescope, VLT) Čilėje ir matuoja nuolat kintančios Žemės atmosferos iškraipymus. Lazeris sukuria dirbtinę žvaigždę. Nuolat žymėdami dideliame aukštyje lazerio sužadintų atomų švytėjimą astronomai akimirksniu nustato atmosferos pokyčius. Ši informacija nusiunčiama Didžiojo teleskopo veidrodžiui, kuris šiek tiek pakreipiamas, kad sumažintų atsiradusius trikdžius. Šį kartą Didysis teleskopas stebėjo tolimą mūsų Galaktikos centrą, taigi išties buvo būtina matuoti žemiečių atmosferos pokyčius. Jeigu jaudinatės dėl tarpgalaktinių karų, tai neverta: žiūrint iš Galaktikos centro galingojo lazerio šviesa susilietų su Saulės šviesa ir abi kartu atrodytų tik kaip blausi tolima žvaigždutė.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Yuri Beletsky (ESO)
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Keturios HD 98800 saulės. Kaip atrodytų dangus, jeigu jame šviestų keturios saulės? Toks dangus supa HD 98800 planetas – žinoma, jeigu tokių yra. HD 98800 yra daugianarė žvaigždžių sistema maždaug už 150 šviesmečių...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Neįprasti Saturno Dionės krateriai. Kodėl viena Dionės pusė daugiau nusėta krateriais, negu kita? Dionė aplink Saturną skrieja atsukusi visada tą pačią pusę. Panašiai dangumi aplink Žemę rieda ir mūsų Mėnulis. Dionė skinasi kelią...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.