ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2007 m. rugpjūčio 2 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 43 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Juodosios Akies galaktika M64

Paaiškinimas: Ši šviesi ir puošni spiralinė galaktika Mesje 64 (Messier 64, M64) kartais dar yra vadinama Juodosios Akies galaktika. M64 yra už maždaug 17 milijonų šviesmečių šiaurės skliauto Berenikės Garbanų žvaigždyne. Tamsūs debesys aplink M64 centrą, pelnę galaktikai Juodosios Akies vardą, iš tiesų yra milžiniški, šviesai nepralaidūs dulkių debesys, kuriuose vyksta žvaigždėdara. Bet tai ne vienintelė išskirtinė galaktikos savybė. Stebėjimai rodo, kad M64 sudaro dvi aplink centrą besisukančios žvaigždžių sistemos. Viena yra viduje, apimanti 3 tūkstančių šviesmečių skersmens plotą, kita išorėje, nusidriekusi apie 40 tūkstančių šviesmečių ir besisukanti į skirtingą pusę. Astronomai spėja, kad Juodosios Akies dulkių „rainelė“ ir priešingos sūkurių kryptys atsirado susiliejus dviems skirtingoms galaktikoms.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Andrea Tamanti
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Neįprasti Saturno Dionės krateriai. Kodėl viena Dionės pusė daugiau nusėta krateriais, negu kita? Dionė aplink Saturną skrieja atsukusi visada tą pačią pusę. Panašiai dangumi aplink Žemę rieda ir mūsų Mėnulis. Dionė skinasi kelią...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Sraigės ūkas NGC 7293. Vos už septynių šimtų šviesmečių nuo Žemės, Vandenio žvaigždyne, miršta sauliška žvaigždė. Per paskutinius gyvavimo tūkstantmečius ji išpūtė Sraigės ūką (NGC 7293) – gerai ištirtą ir palyginti netoli esantį...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.