ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2007 m. rugpjūčio 3 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 40 lankytojų nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Sraigės ūkas NGC 7293

Paaiškinimas: Vos už septynių šimtų šviesmečių nuo Žemės, Vandenio žvaigždyne, miršta sauliška žvaigždė. Per paskutinius gyvavimo tūkstantmečius ji išpūtė Sraigės ūką (NGC 7293) – gerai ištirtą ir palyginti netoli esantį planetiškojo ūko pavyzdį, būdingą galutiniam tokių žvaigždžių vystymosi tarpsniui. Šiai neįtikėtinai skvarbiai ūko nuotraukai gauti prireikė beveik 11 valandų išlaikymo. Matyti šviesus, maždaug 3 šviesmečių skersmens, Sraigės ūko vidus ir blausesnė, per daugiau negu 6 šviesmečius išsiskleidusi, išorinė skraistė. Baltas taškelis Sraigės ūko viduryje yra karšta planetiškojo ūko centrinė žvaigždė. Dabar jau astronomai žino, kad iš pirmo žvilgsnio paprastutis ūkas iš tiesų yra įspūdingai sudėtingos sandaros nuoroda.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: fotografavimas Josch Hambsch, apdorojimas Karel Teuwen
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Juodosios Akies galaktika M64. Ši šviesi ir puošni spiralinė galaktika Mesje 64 (Messier 64, M64) kartais dar yra vadinama Juodosios Akies galaktika. M64 yra už maždaug 17 milijonų šviesmečių šiaurės skliauto Berenikės Garbanų...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Šaulio trijulė. Šiuos tris šviesius ūkus ir tankiai susispietusias žvaigždes Paukščių Tako centre dangaus stebėtojai dažnai aplanko teleskopu naršydami po Šaulio žvaigždyną. 18 a. kosmoso tyrinėtojas Čarlzas Mesje (Charles Messier) į...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.