ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2007 m. rugpjūčio 4 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 50 lankytojų nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Šaulio trijulė

Paaiškinimas: Šiuos tris šviesius ūkus ir tankiai susispietusias žvaigždes Paukščių Tako centre dangaus stebėtojai dažnai aplanko teleskopu naršydami po Šaulio žvaigždyną. 18 a. kosmoso tyrinėtojas Čarlzas Mesje (Charles Messier) į savo žymųjį katalogą įtraukė du iš jų: M8 (matomą nuotraukos apačioje) ir spalvotąjį M20 (viršuje, dešinėje). Trečiasis, NGC 6559, yra M8 kairėje – jį nuo didžiojo kaimyno skiria tamsi dulkių juosta. Visuose trijuose gimsta žvaigždės. Ūkai nuo mūsų nutolę apie 5 tūkstančius šviesmečių. Per daugiau negu 100 šviesmečių erdvę išsikerojęs M8 dar yra vadinamas Lagūnos ūku nuoroda, o M20 pramintas Trilypiu ūku nuoroda. Šis įspūdingas skaitmeninis vaizdas gautas sudėjus nuotraukas, darytas su dviem kameromis pro du teleskopus, nutolusius vienas nuo kito per daugiau negu 3 tūkstančius kilometrų. Skvarbus plačiakampis vaizdas buvo nufotografuotas tamsiame Arizonos valstijos (JAV) danguje, o smulkesni, didesnės skiriamosios gebos M8 ir M20 vaizdai gauti iš observatorijos Pensilvanijos valstijoje. Emisinius ūkus vyraujančiu rausvu atspalviu nuspalvina švytinčios vandenilio dujos, o ypač krintanti į akis Trilypio ūko žydra spalva – tai nuo dulkių atsispindėjusi žvaigždžių šviesa.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Steve Mazlin, Jim Misti
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Sraigės ūkas NGC 7293. Vos už septynių šimtų šviesmečių nuo Žemės, Vandenio žvaigždyne, miršta sauliška žvaigždė. Per paskutinius gyvavimo tūkstantmečius ji išpūtė Sraigės ūką (NGC 7293) – gerai ištirtą ir palyginti netoli esantį...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Spiečių susidūrimas galėtų įminti nematomosios medžiagos mįslę. Milžiniški galaktikų spiečiai susidūrę stumdosi Abelyje 520 (Abell 520), tačiau astrofizikai iki šiol nežino, kodėl ten nematomoji medžiaga atsiskyrė nuo paprastosios medžiagos. Nematomoji medžiaga šioje sudėtinėje nuotraukoje nuspalvota sutartine...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.