ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2007 m. rugsėjo 6 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 28 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Laiko tunelis

Paaiškinimas: Šioje nuotraukoje netolimos žvaigždės matomos apsuptos spindulių, o po Visatą išsibarsčiusios galaktikos pūpso tarsi miglų taškeliai. Apimantį apie pusę dangaus laipsnio šį vaizdą astronomas Johanas Šedleris (Johannes Schedler) fotografavo norėdamas pažvelgti į praeitį – į 12,7 milijardų šviesmečių nuo mūsų nutolusį kvazarą. Tai šviesus jaunos, aktyvios galaktikos branduolys, kuriam energijos teikia milžiniškos masės juodoji bedugnė. Kvazaras vos matyti didžiausios skiriamosios gebos nuotraukoje – jo vieta pažymėta trumpais vertikaliais brūkšneliais centre. Neseniai atrasta, kad tai vienas tolimiausių objektų iš visų žinomų Visatoje. Kadangi šviesa skrieja ribotu greičiu, nuo mūsų tolstančios galaktikos matomos tokios, kokios jos buvo prieš daugybę metų. Šis kvazaras taip atrodė prieš 12,7 milijardų metų, kada Visatai buvo vos 7 proc. dabartinio amžiaus nuoroda. Dėl Visatos plėtros atsiranda šviesos raudonasis poslinkis. Tam, kad gautų tolimojo kvazaro vaizdą, kurio raudonasis poslinkis siekia 6,04, Johanas Šedleris prie savo fotografuotų pridėjo ir astronomo Keno Krofordo (Ken Crawford) darytus artimųjų infraraudonųjų spindulių vaizdus.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Johannes Schedler (Panther Observatory)
Papildomas vaizdas: Ken Crawford (Rancho Del Sol Observatory)
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Aurigidai iš 14 kilometrų aukščio. Rugsėjo 1 d. danguje ėmė lyti aurigidais, patvirtinusiais astronomų pranašystę apie šio retai stebimo meteorų lietaus protrūkį. Jį išpranašavo Piteris Dženiskensas (Peter Jenniskens) iš SETI instituto Kalifornijoje (JAV), Eskas...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Mėnulio užtemimas Pietų ašigalyje. Ištisas 14 rugpjūčio dienų Pietų ašigalyje Mėnulis kybojo danguje. Tačiau per visiškąjį Mėnulio užtemimą rugpjūčio 28 d. jis buvo pakilęs vos 10 laipsnių virš horizonto . Ilgas kelias, kurį...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.