ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2007 m. rugsėjo 7 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 26 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Mėnulio užtemimas Pietų ašigalyje

Paaiškinimas: Ištisas 14 rugpjūčio dienų Pietų ašigalyje Mėnulis kybojo danguje. Tačiau per visiškąjį Mėnulio užtemimą rugpjūčio 28 d. jis buvo pakilęs vos 10 laipsnių virš horizonto nuoroda. Ilgas kelias, kurį nuo Žemės palydovo atsispindinčiai šviesai tenka nukeliauti per ją slopinančią mūsų planetos atmosferą, buvo tik mažesnioji iš bėdų, kai Robertas Švarcas (Robert Schwarz) fotografavo šiuos Mėnulio užtemimo keturių valandų išlaikymo trukmės vaizdus nuoroda. Didesnė bėda buvo -68 laipsniai Celsijaus lauke. Stingdantis šaltis privertė mokslininką šiuos kadrus fotografuoti pro nedidelį plyšį apšildomo kambario lange. Nors dėl šilumos oras judėjo srovėmis ir dar labiau gadino vaizdų ryškumą, tai buvo vienintelis būdas išlaikyti kamerą jai tinkamoje darbinėje temperatūroje kelias valandas. Galų gale mokslininko kantrybė buvo apdovanota įspūdingomis Mėnulio užtemimo nuotraukomis, fotografuotomis iš tokios ypatingos vietos Žemės planetoje.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Robert Schwarz (Pietų ašigalio stotis)
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Laiko tunelis. Šioje nuotraukoje netolimos žvaigždės matomos apsuptos spindulių, o po Visatą išsibarsčiusios galaktikos pūpso tarsi miglų taškeliai. Apimantį apie pusę dangaus laipsnio šį vaizdą astronomas Johanas Šedleris (Johannes Schedler) fotografavo...
Rytoj Rytoj

Rytoj
„Keliautojų“ žinutė butelyje. Prieš trisdešimt metų paleisti NASA erdvėlaiviai „Keliautojas 1“ (Voyager 1) ir „Keliautojas 2“ (Voyager 2) šiuo metu yra nutolę vienas15 milijardų, kitas 12,5 milijardų kilometrų nuo Saulės, t. y....

-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.