ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2007 m. rugsėjo 10 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 29 lankytojai nusprendė - gera.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Galaktikų statybos ankstyvojoje Visatoje

Paaiškinimas: Kaip atrodė ankstyvoji Visata? Norėdami tai sužinoti, astronomai nukreipė Hablo (Hubble) kosminį teleskopą į tamsų lopinėlį, kur netrukdo artimų ryškių objektų šviesa, ir išgavo vieną tolimiausių per visą žmonijos istoriją Visatos vaizdų regimojoje šviesoje – Hablo tolimosios erdvės vaizdą (Hubble Ultra Deep Field). Hablo tolimosios erdvės vaizde tarsi brangenybių dėžutėje nuoroda matyti sukrautos keistos tolimosios galaktikos. Naujausi Hablo tolimosios erdvės vaizdo tyrimai buvo nukreipti į mažiausias, blausiausias ir glausčiausias galaktikas, kurias ten pavyko nufotografuoti. Manoma, kad šios mažos galaktikėlės tapo šiuolaikinių galaktikų nuoroda statybine medžiaga. Tyrimai rodo, kad mažosios galaktikėlės dažnai sukimba ir susilieja į didesnes galaktikas. Tos pačios erdvės lopinėlio nuotraukoje, gautoje pro Spitzerio (Spitzer) kosminį teleskopą, trūksta infraraudonųjų spindulių švytėjimo, kuris paprastai būdingas senoms žvaigždėms. Tai leidžia spėti, kad mažosios galaktikėlės yra visai jaunutės, vos kelių milijonų metų amžiaus. O jose žibančios jaunos žydrosios žvaigždės gali būti iš pačios pirmosios žvaigždžių kartos nuoroda. Čia matote dalį Hablo tolimosios erdvės vaizdo. Iškarpoje viršuje, kairėje – viena iš žydrųjų galaktikėlių, didesnių galaktikų statybinės medžiagos. Dėl Visatos plėtros nuo mūsų tolstančios galaktikėlės šviesa matyti pasislinkusi į raudonąją spektro pusę – todėl gelsva.

Vaizdo autoriai: NASA, ESA ir N. Pirzkal (STScI/ESA) ir kt.
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Didžioji įduba Tetijoje. Kai kurie palydovai po susidūrimų neišgyvena. Tetija – vienas didžiausių Saturno palydovų, 1000 kilometrų skersmens – po susidūrimo nesuskilo, tačiau jos paviršiuje liko milžiniškas smūginis Odisėjo krateris. Kartais vadinamas...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Įspūdingas dangus ties Skorpionu. Jeigu Skorpiono plotai taip atrodytų žiūrint paprasta akimi, žmonės dažniau ten žvalgytųsi. Paprastai mums matomos tik kelios ryškios gerai žinomo, tačiau retai danguje atpažįstamo, vieno iš Zodiako žvaigždynų, Skorpiono...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.