ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2007 m. rugsėjo 11 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 85 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Įspūdingas dangus ties Skorpionu

Paaiškinimas: Jeigu Skorpiono plotai taip atrodytų žiūrint paprasta akimi, žmonės dažniau ten žvalgytųsi. Paprastai mums matomos tik kelios ryškios gerai žinomo, tačiau retai danguje atpažįstamo, vieno iš Zodiako žvaigždynų, Skorpiono žvaigždės. Tokiai įspūdingai nuotraukai kaip ši gauti prireikė gero fotoaparato, spalvų filtrų ir skaitmeninės vaizdų apdorojimo įrangos. Ryškumui išgauti buvo fotografuojami keli ilgo išlaikymo skirtingų spalvų kadrai ir vienas tam tikros, vandenilio skleidžiamos, raudonos šviesos nuoroda, kuri ypač gerai išryškina smulkiausias detales. Gautame vaizde atsivėrė kvapą gniaužiantis dangus. Kairėje pusėje stačia liejasi mūsų Galaktikos plokštuma – Paukščių Takas nuoroda. Ten susibūrę milžiniški šviesių žvaigždžių debesys ir ilgos, tamsios dulkių juostos. Iš Paukščių Tako į vaizdo centrą sminga juodas dulkių pleištas, pramintas Tamsiąja Upe. Ši upė jungia kelias šviesias žvaigždes Skorpiono galvoje ir žnyplėse, tarp jų ir ryškųjį Antarį. O aukščiau ir dešiniau gelsvojo Antario už jį dar skaistesnis žiburys – Jupiterio planeta. Čia visur aplink gausu rausvų emisinių ir žydrų atspindžio ūkų. Metų viduryje Skorpioną visada galima lengvai atrasti dangaus skliauto pietų pusėje iškart po saulėlydžio.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Stéphane Guisard
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Galaktikų statybos ankstyvojoje Visatoje. Kaip atrodė ankstyvoji Visata? Norėdami tai sužinoti, astronomai nukreipė Hablo (Hubble) kosminį teleskopą į tamsų lopinėlį, kur netrukdo artimų ryškių objektų šviesa, ir išgavo vieną tolimiausių per visą žmonijos...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Paskutinioji Pangėja – Žemė po 250 milijonų metų. Ar taip atrodys mūsų planeta? Žemės paviršius yra susiskaldęs į keletą didelių ir dar daug mažesnių tektoninių plokščių, kurios lėtai juda tarpusavyje. Maždaug prieš 250 metų plokštės, ant kurių...

-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.