ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2007 m. spalio 7 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 35 lankytojai nusprendė - gera.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Du milijonai galaktikų

Paaiškinimas: Mūsų Visatoje pilna galaktikų. Galaktikos – milžiniški žvaigždžių, dujų ir dulkių telkiniai – ir paslaptinga nematomoji medžiaga ir yra svarbiausios statybinės medžiagos, kurios lemia tokį neaprėpiamą Visatos dydį. Nors Visatai plečiantis tolimos galaktikos tolsta viena nuo kitos, kaimynines galaktikas gravitacija traukia artyn, jungia į galaktikų grupes, galaktikų spiečius ar dar didesnius darinius. Kai kurie iš šių junginių matyti automatinio fotoplokštelių apdorojimo metu (Automatic Plate Measuring – APM) gautame galaktikų dangalapyje (APM galaxy survey map), užbaigtame 1995 m. Tai vienas išsamiausių dangaus galaktikų vaizdų. Šioje dalyje, apimančioje 100 laipsnių aplink mūsų Galaktikos pietų polių, matyti daugiau negu du milijonai galaktikų. Šviesiose srityse galaktikose susispietusios tankiau, o melsvos dėmės žymi tas vietas, kur žiba milžinės – už vidutines didesnės galaktikos. Ten kur iš dangalapio buvo iškirptos itin ryškios mūsų Galaktikos žvaigždės, liko tamsūs lopai. Galaktikų dangalapio tyrimai atnešė gausybę neįtikėtinų atradimų, o mokslininkai suprato ir tai, kad žvelgiant į Visatą kaip visumą, ji yra nepaprastai sudėtinga.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: S. Maddox (Nottingham U.) et al. APM Survey, Astrophys. Dept. Oxford U.
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Galaktinė žvaigždėdaros sritis infraraudonojoje šviesoje. Kaip gimsta žvaigždės? Norėdami rasti atsakymą į šį nelengvą klausimą, astronomai infraraudonojoje šviesoje nufotografavo dalį tolimos, aktyvios mūsų Galaktikos srities, kur siaučia žvaigždėdara. Toje erdvėje, žymimoje IRDC G11.11-0.11, tankūs...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Šimtalapė galaktika NGC 474. Kas atsitiko galaktikai NGC 474? Gausybė neįprastų, daugialypių, švytinčių sluoksnių nustebino astronomus, nes mažiau skvarbesnėse nuotraukose šių elipsinės galaktikos keistenybių nebuvo matyti. Apvalkalų kilmė iki šiol nežinoma, tačiau gali...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.