ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2007 m. spalio 8 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 42 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Šimtalapė galaktika NGC 474

Paaiškinimas: Kas atsitiko galaktikai NGC 474? Gausybė neįprastų, daugialypių, švytinčių sluoksnių nustebino astronomus, nes mažiau skvarbesnėse nuotraukose šių elipsinės galaktikos keistenybių nebuvo matyti. Apvalkalų kilmė iki šiol nežinoma, tačiau gali būti, kad tai uodegos nuoroda, likusios iš gausybės mažesnių galaktikėlių, susiurbtų per paskutinį milijardą metų. Nors taip pat gali būti, kad apvalkalai susikūrę panašiai kaip ratilai vandens paviršiuje – užsitęsęs susidūrimas su spiraline galaktika NGC 474 dešinėje sukėlė tankio bangas, vilnijančias per milžinišką galaktiką. Kad ir kokia būtų apvalkalų kilmė, žvelgdami į šią nuotrauką vis daugiau astronomų ima sutarti, kad, matyt, daugumos didžiųjų galaktikų išoriniai sluoksniai nėra vienalyčiai – bet daugialypiai ir daugiasluoksniai dėl dažnų sąveikų ir mažesnių kaimyninių galaktikų įsiliejimų. Mūsų Galaktikos vainikas irgi yra vienas iš tokių šimtalapių raizginių. NGC 474 tęsiasi apie 250 tūkstančių šviesmečių ir yra maždaug už 100 milijonų šviesmečių Žuvų žvaigždyno plotuose.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Mischa Schirmer
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Du milijonai galaktikų. Mūsų Visatoje pilna galaktikų. Galaktikos – milžiniški žvaigždžių, dujų ir dulkių telkiniai – ir paslaptinga nematomoji medžiaga ir yra svarbiausios statybinės medžiagos, kurios lemia tokį neaprėpiamą Visatos dydį. Nors...
Rytoj Rytoj

Rytoj
SN 2005ap – šviesiausia žinoma supernova. Iš kur toks didžiulis sprogimas? Supernovos sprogimas buvo toks šviesus, kad pro nedidelį teleskopą galėjo būti matomas net iš už 5 milijardų šviesmečių, kur raudonasis poslinkis siekia 0,28. Išspinduliuota...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.