ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2007 m. spalio 17 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 54 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Vis dėlto sena galaktika I Cvikis 18

Paaiškinimas: Ar labai sena ši galaktika? Galaktika kairėje, I Cvikis 18 (I Zwicky 18) – pavadinta pirmą kartą ją nufotografavusio šveicarų astronomo Frico Cvikio (Fritz Zwicky) garbei – kartą jau buvo palaikyta viena jauniausių žmonijai žinomų galaktikų, kadangi jos ryškiosioms žvaigždėms tėra vos 500 milijonų metų. Galaktika įdomi ir tuo, kad atrodo tarsi ankstyvojoje Visatoje besikurianti galaktika nuoroda, tačiau skrieja neįtikėtinai arti, vos už 59 milijonų šviesmečių, apsupta gerokai garbingesnio amžiaus galaktikų. Tačiau neseniai iš Hablo kosminio teleskopo gauti paslaptingosios I Cvikis 18 vaizdai padėjo įminti šią galaktikos mįslę. Astronomai joje rado senų blausių žvaigždžių sankaupas, susimaišiusias su gausybe ryškių žvaigždžių grupelių. Todėl dabar manoma, kad I Cvikis 18 yra tokia pat sena, kaip ir kaimynės, maždaug 10 milijardų metų amžiaus, tačiau joje palyginti neseniai užsiplieskė galingas žvaigždėdaros pliūpsnis, sukūręs ir gausybę naujų žvaigždžių. Gali būti, kad tokią smarkią žvaigždėdarą įžiebė pakitusi gravitacija iš mažojo pakeleivio – dešinėje pakibusios galaktikėlės.

Vaizdo autoriai: NASA, ESA ir A. Aloisi (ESA & STScI)
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
SN 2005ap – šviesiausia žinoma supernova. Iš kur toks didžiulis sprogimas? Supernovos sprogimas buvo toks šviesus, kad pro nedidelį teleskopą galėjo būti matomas net iš už 5 milijardų šviesmečių, kur raudonasis poslinkis siekia 0,28. Išspinduliuota...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Dramblio Straublio ūkas IC 1396 viduje. Tarsi iliustracija iš Radjardo Kiplingo knygų, Dramblio Straublio ūkas rangosi po emisinį ūką ir jaunų žvaigždžių spiečių sudėtinio IC 1396 ūko viduje, toli danguje, Cefėjo žvaigždyne. Tik šio...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.