ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2007 m. spalio 19 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 75 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Pelikano ūko dalis IC 5067

Paaiškinimas: Šioje nuotraukoje skaisčiai žėri emisinio ūko pakraštys, astronomų žymimas IC 5067 nuoroda. Ši kauburiuota didesnio emisinio ūko, praminto Pelikano ūku, atkarpa tęsiasi apie 10 šviesmečių, apliejanti kosminio didžiasnapio paukščio galvą ir kaklą. Vaizdas sudėtas iš nuotraukų, fotografuotų pro siaurus filtrus, praleidžiančius tam tikro bangos ilgio šviesą, dar kitaip vadinamas emisines linijas, spinduliuojamas skirtingų medžiagų atomų. Nuotraukos nuspalvotos sutartinėmis spalvomis, tradiciškai naudojamomis žymėti iš Hablo (Hubble) kosminio teleskopo gautiems žvaigždėdaros plotų vaizdams. Gausybė pasakiškų tamsių pamėklių šioje pusės laipsnio pločio iškarpoje – tai šalti dujų ir dulkių debesys, išdraskyti vėjų ir radiacijos iš karštų, masyvių žvaigždžių. Jeigu atidžiau pažiūrėtumėte į didesnės raiškos nuotrauką, debesų tumuluose galėtumėte išvysti aiškių užuominų apie naujai užgimusias žvaigždes. Pelikano ūkas, žymimas IC 5070, yra maždaug už 2 tūkstančių šviesmečių. Jį galite rasti į šiaurės rytus šalia ryškiojo Denebo, aukštai skriejančios Gulbės žvaigždyne.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Antonio Fernandez
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Dramblio Straublio ūkas IC 1396 viduje. Tarsi iliustracija iš Radjardo Kiplingo knygų, Dramblio Straublio ūkas rangosi po emisinį ūką ir jaunų žvaigždžių spiečių sudėtinio IC 1396 ūko viduje, toli danguje, Cefėjo žvaigždyne. Tik šio...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Paukščių Takas. Fotografas Laris Landolfis (Larry Landolfi) – įkvėptas naktinio dangaus ir kelionės į Deivio fortą (Fort Davis) Teksase, kur įsikūrusi Makdonaldo (McDonald) observatorija – įamžino šį kvapą gniaužiantį vaizdą. Sudėtiniame...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.