ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2007 m. spalio 20 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 190 lankytojų nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Paukščių Takas

Paaiškinimas: Fotografas Laris Landolfis (Larry Landolfi) – įkvėptas naktinio dangaus ir kelionės į Deivio fortą (Fort Davis) Teksase, kur įsikūrusi Makdonaldo (McDonald) observatorija – įamžino šį kvapą gniaužiantį vaizdą. Sudėtiniame vaizde atrodo, tarsi smėlėtas kelias nusidriekia aukštyn į dangų, virsdamas Paukščių Taku. Mūsų Galaktikos plokštumos pjūvis, senų senovėje pavadintas Paukščių Taku, kitų tautų – Pieno Taku (lotyniškai Via Lactea – pieno takas), iš tiesų primena šviesų, tarsi pienu nulietą taką, kuriuo seka paukščiai, skrisdami žiemoti į pietus. Pats žodis galaktika yra kilęs iš graikų kalbos žodžio γαλαξίας (galaxias) – pieno, pieniškas. Paukščių Takas gerai matomas naktį be Mėnulio, žemiečių šviesų neužterštose vietovėse, nors ir ne toks spalvotas, kaip šioje nuotraukoje. Ši dangaus juosta švyti susiliejus šviesai iš gausybės žvaigždžių, susikaupusių apie Galaktikos plokštumą, tačiau jos per daug toli ir per blausios, kad būtų galima išskirti po vieną. Išsklaidytą žvaigždžių šviesą raižo tamsūs, regimajai šviesai nepralaidūs, galaktinių dulkių debesų ruožai. 17 a. pradžioje Galilėjas Galilėjus, nutaikęs savo teleskopą į Paukščių Taką, paskelbė, kad tai – gausybės žvaigždžių sankaupa.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Larry Landolfi
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Pelikano ūko dalis IC 5067 . Šioje nuotraukoje skaisčiai žėri emisinio ūko pakraštys, astronomų žymimas IC 5067 . Ši kauburiuota didesnio emisinio ūko, praminto Pelikano ūku, atkarpa tęsiasi apie 10 šviesmečių, apliejanti kosminio didžiasnapio paukščio...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Sietyno žvaigždžių spiečius. Turbūt pats žymiausias žvaigždžių spiečius danguje yra Sietynas, be žiūronų įžiūrimas net ir dirbtinių miesto šviesų užterštame danguje. Dar vadinamas Plejadėmis ar Septyniomis Sesutėmis ir žymimas M45, Sietynas yra...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.