ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2008 m. sausio 17 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 198 lankytojai nusprendė - gera.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Smaragdinis Toro Šalmas

Paaiškinimas: Šis sparnuotą šalmą primenantis kosminis debesis paprastai vadinamas Toro Šalmu. Toks – maždaug 30 šviesmečių skersmens – galvos apdangalas būtų ne per menkas net ir Torui – skandinavų griaustinio dievui. Iš tiesų tai – tarpžvaigždinis burbulas, išpūstas smarkių žvaigždinių vėjų, kurie lekia nuo beveik pačiame centre įsitaisiusios, šviesios, masyvios žvaigždės ir šluoja šalimais stūksantį molekulinį debesį. Audringoji žvaigždė, dar vadinama Volfo-Rajė žvaigžde, yra nepaprastai karšta milžinė, išgyvenanti trumpą – virsmo į supernovą – vystymosi etapą. Astronomų kataloguose žymimas NGC 2359, Toro Šalmo ūkas yra už maždaug 15 tūkstančių šviesmečių nuo mūsų, Šuns žvaigždyne. Šioje raiškioje nuotraukoje ypač gerai matyti įspūdingi ūko pluoštai ir tarsi smaragdai žėrintys, smarkiai švytintys deguonies atomai dujų debesyse.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Robert Gendler
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
„Pasiuntinys“ skrieja pro Merkurijų. Prieš dvi dienas erdvėlaivis „Pasiuntinys“ (MESSENGER, Mercury Surface, Space Environment, Geochemistry and Ranging probe) tapo antruoju laivu žmonijos istorijoje, praskriejusiu pro Merkurijų. Pirmasis šią planetą, arčiausiai Saulės sukančią ratus,...
Rytoj Rytoj

Rytoj
NGC 4676 – kai susigrumia Pelės. Dvi didžiulės galaktikos stumiasi viena nuo kitos. Dėl savo ilgų uodegų pramintos Pelėmis, spiralinės galaktikos kartą jau yra prasiskverbusios viena pro kitą. Greičiausiai jos dar ne vieną kartą susidurs,...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.