ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2008 m. kovo 6 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinęs 51 lankytojas nusprendė - gera.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Burių supernovos liekana

Paaiškinimas: Šį įspūdingą įvairialypį dangaus lopinėlį kerta mūsų galaktikos plokštuma. 16 dangaus laipsnių pločio vaizdas tarsi mozaika sudėtas iš 30 kadrų, kurių centre – Burių žvaigždyno šiaurės vakarų pakraštyje išsidraikiusi supernovos liekana. Tai visa, kas liko iš susprogusios masyvios žvaigždės išorinių sluoksnių. Supernovos sprogimo šviesa pasiekė Žemę maždaug prieš 11 tūkstančių metų. Kosminė katastrofa erdvėje paliko ne tik smūgio bangos suspaustų švytinčių dujų draiskanas, bet ir neįtikėtinai tankų, smarkiai besisukantį žvaigždės branduolį – Burių pulsarą. Maždaug už 800 šviesmečių nuo mūsų išsikerojusi Burių supernovos liekana, tikėtina, yra panėrusi į dar didesnę ir senesnę kitos supernovos liekaną – Gamo ūką nuoroda. Šioje plačiakampėje sudėtinėje nuotraukoje galite išvysti ir kitus ūkus – emisinius ir atspindžio, o taip pat žvaigždžių spiečius ir puošnųjį Pieštuko ūką.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Robert Gendler
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Tarptautinė kosminė stotis ir vėl plečiasi. Tvarkoma Tarptautinė kosminė stotis ir vėl pakeitė išvaizdą. Praeitą mėnesį stotį aplankė kosminė orbitinė šaudyklė (šatlas) „Atlantida“ (Atlantis) pristatydama papildomų dalių, tarp kurių – Kolumbo mokslinė laboratorija. Grįždama atgal į...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Kometa virš Kalifornijos. Blėstanti Holmso (Holmes) kometa vis dar puošia šiaurinį dangaus pusrutulį, o šioje spalvingoje nuotraukoje, fotografuotoje kovo 4 d. – pūpso viršuje. Apačioje jai nenusileidžia ryškumu rausvasis ūkas NGC 1499,...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.