ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2008 m. gegužės 21 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 37 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Grėsmingas saulėtekis planetoje Glizas 876d

Paaiškinimas: Glizo 876d (Gliese 876d) planetoje saulėtekiai gali būti pavojingi. Nors iš tikrųjų niekas dorai nežino, kokios sąlygos būna planetose, skriejančiose artimose orbitose aplink tokias žvaigždes kaip kintamoji raudonoji nykštukė Glizas 876 nuoroda, pažvelgę į šią dailininko iliustraciją galite susidaryti įspūdį. Skriejanti daug arčiau savo žvaigždės negu mūsiškis Merkurijus aplink Saulę ir būdama keletą kartų didesnės masės negu Žemė, Glizo 876d planeta tikėtina sukasi taip lėtai aplink savo ašį, kad diena ir naktis joje išties skirtingos. Čia matote Glizą 876d išvarpytą ugnikalnių nuoroda, kuriuos, manoma, pažadina gravitacijos keliami potvyniai ir atoslūgiai, išjudinantys ir įkaitinantys planetos vidų, o dieną – matyt dar smarkiau. Tolumoje tekanti raudonoji nykštukė kaip spėjama kunkuliuoja dėl savo magnetinio lauko aktyvumo nuoroda, spjaudosi įspūdingais nuoroda ir pražūtingais protuberantais. O nuo jos sklindantis žvaigždinis vėjas plėšia nuo numanomo (hipotetinio) palydovo, kabančio viršuje, plonytę atmosferą. Glizas 876d žadina vaizduotę dar ir dėl to, kad tai viena iš nedaugelio žinomų užsaulinių planetų nuoroda, skriejančių gyvybei įmanomame ruože aplink savo žvaigždę.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Inga Nielsen (Hamburg Obs., Gate to Nowhere)
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Persėjo galaktikų spiečius. Tai – vienas didžiausių objektų, kuriuos galima išvysti danguje. Kiekvienas šių miglos gniužulėlių yra galaktika, o visos jos kartu - Persėjo galaktikų spiečius. Tai ir vienas arčiausių galaktikų spiečių....
Rytoj Rytoj

Rytoj
Vėjo išpūstas ūkas NGC 3199. NGC 3199 – švytintis kosminis debesis žemiečių dangaus pietuose, Kilio žvaigždyne – plyti už maždaug 12 tūkstančių šviesmečių. Šioje gilioje sutartinių spalvų nuotraukoje pamėkliškas ūkas kybo išsikėtojęs per maždaug...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.