ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2008 m. birželio 14 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 39 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Dar kartą galaktika M51

Paaiškinimas: M51 įrašas žymiajame Šarlio Mesje (Charles Messier) kataloge, gal net pats pirmasis apie spiralinius darinius – tai didžiulė aiškiai matomų spiralių galaktika, astronomų dar žymima NGC 5194. Daugiau negu 60 tūkstančių šviesmečių skersmens galaktikos M51 vijos ir dulkių juostos regimai tiesiasi link savo kaimynės galaktikos dešinėje – NGC 5195. Astronomai pasitelkę Hablo (Hubble) kosminio teleskopo pažangią tyrimų kamerą (Advanced Camera for Surveys) jau nebe pirmą kartą fotografavo žymiąją sąveikaujančių galaktikų porą. Gautą vaizdą dar paaštrino, paryškino spalvas ir ryškumą blausesnėse vietose taip, kad būtų matyti dulkių gyslos ir plačios juostos, kertančios mažąją kaimynę, tačiau šešėliuose neprapultų pati M51 visuma ir jos šerdis. Ši galaktikų porelė yra už maždaug 31 milijonų šviesmečių nuo mūsų. Žemės planetos danguje ją galite atrasti netoli Didžiųjų Grįžulo Ratų „ienų“ paskutinės žvaigždės, nors iš tikrųjų galaktikos pažymėtos nedidelio Skalikų žvaigždyno ribose.

Vaizdo autoriai: S. Beckwith (STScI), Hubble Heritage Team, (STScI/AURA), ESA, NASA
Papildomas vaizdo apdorojimas: Robert Gendler
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Pagaliau GLAST. Skrodžianti dūmų debesis Delta II raketa atsispyrė nuo Kanaveralo kyšulio oro pajėgų stoties pakilimo aikštelės 17-B šį trečiadienį 12 val. 5 min. vietos laiku (18 val. 5 min. Lietuvoje)....
Rytoj Rytoj

Rytoj
„Feniksas“ kasinėja Marse. Ar žinote, kaip kepti marsietišką gruntą? Visų pirma reikia jūsų roboto kaušą pripildyti žemių beveik iki pusės. Tada suberti Marso gruntą į vieną Kaitinimo ir išskiriamų dujų analizatoriaus (Thermal...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.