ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2008 m. birželio 16 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 14 lankytojų nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Berenikės Garbanų galaktikų spiečiuje

Paaiškinimas: Beveik visos švieselės šioje nuotraukoje – galaktikos. Čia matomas Berenikės Garbanų galaktikų spiečius yra vienas tirščiausių iš visų žinomų spiečių, jame – tūkstančiai galaktikų. Kiekvienoje iš šių galaktikų – milijardai žvaigždžių, kaip ir mūsų Paukščių Tako Galaktikoje. Nors palyginti su kitais spiečiais Berenikės Garbanų galaktikų spiečius yra netoli, šviesa nuo jo iki Žemės keliauja šimtus milijonų metų. Tiesą sakant, šis spiečius toks didelis, kad nuo vieno jo krašto iki kito šviesa užtrunka milijonus metų! Čia matote tik nedidelę dalelę Berenikės Garbanų spiečiaus. Šis vaizdas – kurį mokslininkai tyrinėja norėdami sužinoti, kaip vystosi ir sąveikauja galaktikos tankiuose spiečiuose – tarsi mozaika buvo sudėtas iš nepaprastai aiškiai išgautų nuotraukų, fotografuotų pro Hablo (Hubble) kosminį teleskopą. Didžioji dauguma galaktikų Berenikės Garbanų ir kituose spiečiuose yra elipsinės, nors šioje nuotraukoje aiškiai matyti ir kelios spiralinės. Viena jų žydrai spindi nuoroda šios plačiakampės nuotraukos viršuje, kairėje. Tolumoje matyti dar tūkstančiai kitų galaktikų Visatoje, nesusijusių su spiečiumi.

Vaizdo autoriai: NASA, ESA, Hubble Heritage (STScI / AURA)
Padėka: D. Carter (LJMU) et al. and the Coma HST ACS Treasury Team
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
„Feniksas“ kasinėja Marse. Ar žinote, kaip kepti marsietišką gruntą? Visų pirma reikia jūsų roboto kaušą pripildyti žemių beveik iki pusės. Tada suberti Marso gruntą į vieną Kaitinimo ir išskiriamų dujų analizatoriaus (Thermal...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Kilio η (Eta) ir Homunkulo ūkas. Kaip aplink Kilio η (Eta) atsirado toks neįprastas ūkas? Niekas tiksliai nežino. Maždaug prieš 165 metus pietų skliaute spindinti Kilio η staiga paslaptingai sužibo ir tapo antra ryškiausia žvaigžde...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.