ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2008 m. liepos 10 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 24 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Karščio lygumos paryškintos spalvos

Paaiškinimas: Milžiniška Karščio lyguma Merkurijuje yra vienas didžiausių smūginių kraterių Saulės sistemoje. Ji atsirado dar ankstyvojoje Saulės sistemos gyvavimo pradžioje, kai didžiulis asteroido dydžio kosminis kūnas nukrito ant planetos ir išduobė apie 1500 km skersmens žaizdą. Čia matote paryškintų spalvų Merkurijaus vaizdą, tarsi mozaika sudėliotą iš sausio 14 d. nuotraukų, fotografuotu su Dvigubų (siauro ir plataus kampo) spalvotų Merkurijaus fotografijų įranga (MDIS – Mercury Dual Imaging System) iš pro šalį skrendančio „Pasiuntinio“ (MESSENGER (MErcury Surface, Space ENvironment, Geochemistry, and Ranging) iš angl. k. – pasiuntinys) – Merkurijaus paviršiaus, kosminės aplinkos, geochemijos ir topografijos tyrimų erdvėlaivio. Gelsvas lopas – Karščio lyguma. Oranžinės dėmės aplinkui – kaip dabar manoma, ugnikalnių žaizdrai, naujai patvirtinantys, kad Merkurijaus lėkštos lygumos yra užlietos sustingusios lavos. NASA „Pasiuntinys“ be visų kitų naujienų taip pat atrado, kad Merkurijus, kaip ir Žemės planeta, turi visuotinį magnetinį lauką, kuris atsiranda dėl didžiulio planetos branduolio judėjimo, ir kad branduoliui atvėsus planetos paviršius pastebimai susitraukė.

Vaizdo autoriai: Courtesy of Science/AAAS
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Mėnuo, planetos ir ugnis. Keliauninkės planetos, ryškios žvaigždės ir Mėnulio jaunatis puošė dangaus skliauto vakarinę pusę liepos 5 d. po saulėlydžio. Trys dangaus švyturiai – Saturnas (viršuje, kairėje), Marsas ir Liūto α (alfa)...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Tolimoji 3 kiloparsekų vija. Didelis atradimas ramiai tūnojo tyrimų duomenyse. Tomas Deimas (Tom Dame), Harvardo-Smito astrofizikos centro (Harvard-Smithsonian CfA) mokslininkas, ruošdamas Amerikos astronomijos bendrijos (American Astronomical Society) susitikimui pranešimą apie Galaktikos vijas, netikėtai...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.