ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2008 m. liepos 12 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 33 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Galaktika NGC 7331 ir anapus jos

Paaiškinimas: Apie milžinišką, įspūdingą spiralinę galaktiką NGC 7331 dažnai sakoma, kad ji ypač panaši į mūsiškę Galaktiką. Maždaug už 50 milijonų šviesmečių, šiaurinio dangaus Pegaso (lietuvių – Bažnyčios arba Stalo) žvaigždyne, švytinti galaktika anksčiau laikyta spiraliniu ūku ir yra viena šviesiausių iš tų, kurios visgi nepateko į garsųjį, 18 amžiaus pabaigoje sudarytą, Šarlio Mesje (Charles Messier) katalogą. Kadangi galaktikos diskas įstrižai palinkęs į mūsų pusę, ilgo išlaikymo teleskopinėse nuotraukose apčiuopiama vaizdo giluma užgniaužia kvapą. Įspūdis dar labiau sustiprėja, kai šalia matyti toli už jos erdvėje skriejančios galaktikos, kaip ir šioje puikiai suderintoje nuotraukoje. Tolimosios galaktikos, atsitiktinai atsidūrusios už NGC 7331, regimos dešimt kartų mažesnės už ją – vadinasi, begalinėje naktyje nutolusios dešimt kartų toliau už nuotraukos karalienę. Ši vienoje vietoje regimų galaktikų grupelė dar vadinama Elnių Laižyklos (Deer Lick) grupe, Elnių laižyklos tarpeklio Šiaurės Kalifornijoje garbei, iš kur jai vardą davusiam astronomui mėgėjui Tomui Lorenzinui (Tomm Lorenzin) buvo itin gerai matoma.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Don Goldman, Sierra Remote Observatories
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Tolimoji 3 kiloparsekų vija. Didelis atradimas ramiai tūnojo tyrimų duomenyse. Tomas Deimas (Tom Dame), Harvardo-Smito astrofizikos centro (Harvard-Smithsonian CfA) mokslininkas, ruošdamas Amerikos astronomijos bendrijos (American Astronomical Society) susitikimui pranešimą apie Galaktikos vijas, netikėtai...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Tamsus dangus virš Mirties slėnio. Įspūdingiems žvaigždėtos nakties vaizdams Mirties slėnyje kilo pavojus. Pastūmę slankjuostę į dešinę išvysite visą neįtikėtiną dangaus vaizdą iš vienos tamsiausių, dirbtinių žemiečių šviesų neužterštų vietų, likusių JAV – tai...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.