ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2008 m. liepos 15 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 29 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Lagūnos ūko dujos ir dulkės

Paaiškinimas: Jeigu teleskopu naršysite po Šaulio žvaigždyną, jūsų dėmesį tikrai patrauks šis nuostabus kosminis debesis. XVIII a. dangaus tyrinėtojas Šarlis Mesje (Charles Messier) savo kataloge jį pažymėjo kaip šviesųjį ūką M8, o šių dienų astronomai atrado, kad Lagūnos ūkas – aktyvus žvaigždžių lopšys, plytintis maždaug už 5000 šviesmečių mūsų Galaktikos centro kryptimi. Iš šios sudėtinės nuotraukos iškirptos tos vietos, kur ūką mums užstojo žvaigždės nuoroda , kad būtų matyti visos įspūdingos detalės: švytinčios vandenilio dujų gijos, tamsūs dulkių debesys ir šviesi, smėlio laikrodį primenanti, sūkuringa sritis centre. Spalvota nuotrauka buvo sudėta iš kadrų, fotografuotų po tamsiu dangaus skliautu netoli Sidnėjaus, Australijoje. Lagūnos ūko tolyje šis vaizdas apima maždaug 50 šviesmečių.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Fred Vanderhaven
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Regimieji kampiniai Marso pokyčiai. Ar Marsas žemiečių danguje matyti visada toks pats? Ne. Kadangi ir Žemė, ir Marsas sukasi aplink Saulę, regimasis kampinis Marso dydis, stebimas iš mūsų planetos, keičiasi. Čia matote 30...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Makeimakei Saulės sistemos pakraštyje. Neseniai atrasta nykštukinė planeta Makeimakei (angl. rašoma Makemake, polineziečių (rapanujų) kalba tariama Mákei mákei) yra vienas didžiausių objektų, skriejančių išorinėje Saulės sistemos dalyje – toliau už Neptūno orbitos. Velykų...

-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.