ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2008 m. liepos 16 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 27 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Makeimakei Saulės sistemos pakraštyje

Paaiškinimas: Neseniai atrasta nykštukinė planeta Makeimakei (angl. rašoma Makemake, polineziečių (rapanujų) kalba tariama Mákei mákei) yra vienas didžiausių objektų, skriejančių išorinėje Saulės sistemos dalyje – toliau už Neptūno orbitos. Velykų saloje, Ramiajame vandenyne, gyvenančių rapanujų mitologijoje Makeimakei yra žmoniją sukūręs dievas, derliaus ir tangata manu (žmonių-paukščių) kulto vyriausiasis dievas. Akmenyse iškaltuose piešiniuose jis vaizduojamas kaip žmogus su paukščio galva. Maiklo Brauno (Michael (Mike) Brown) iš Kalifornijos technologijos instituto (Caltech) vadovaujama komanda išorinės Saulės sistemos planetėlę atrado 2005 m. Iš pradžių ji buvo žymima 2005 FY9, kol visai neseniai astronomai jai suteikė dievo kūrėjo vardą. Makeimakei nykštukinė planeta – viena iš Koiperio juostos objektų, ji nedaug mažesnė už Plutoną, skrieja aplink Saulę vos šiek tiek toliau už Plutoną ir žemiečių danguje matoma nedaug blausesnė negu Plutonas nuoroda. Tačiau Makeimakei orbita daug labiau pasvirusi į ekliptikos plokštumą negu Plutono. Naujojoje planetų klasifikacijoje ji priskiriama nykštukinių planetų grupei ir naujajam plutoidų pogrupiui: Makeimakei yra trečiasis plutoidas po Plutono ir Eridės (Eris). Astronomai nustatė, kad Makeimakei yra rausvas pasaulėlis, ir kaip matyti iš spektrinių duomenų, tikėtina, dengiamas sušalusio metano. Kadangi Makeimakei paviršiaus nuotraukų dar neturime, norėdami parodyti, kokia galėtų būti tolimoji planetėlė, drąsiai čia pateikiame dailininko iliustraciją, kurioje buvo pavaizduota Sedna, spėjama irgi panaši į Makeimakei. Iliustracijoje matyti ir menamas palydovas, ir blyški Saulė tolumoje.

Vaizdo autoriai: R. Hurt (SSC-Caltech), JPL-Caltech, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Lagūnos ūko dujos ir dulkės. Jeigu teleskopu naršysite po Šaulio žvaigždyną, jūsų dėmesį tikrai patrauks šis nuostabus kosminis debesis. XVIII a. dangaus tyrinėtojas Šarlis Mesje (Charles Messier) savo kataloge jį pažymėjo kaip šviesųjį ūką...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Nepaprastosios galaktikos. Atidžiau įsižiūrėję į šią skvarbią nuotrauką atrasite daugybę galaktikų, skriejančių palyginti arti ar neįsivaizduojamai toli – žemiečių danguje matomų Grįžulo Ratų plotuose. Įspūdingiausia iš jų ir didžiausia šiame vaizde...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.