ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2008 m. rugpjūčio 24 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 65 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Didinga spiralinė galaktika NGC 1232

Paaiškinimas: Mus, žemiečius, galaktikos žavi ne tik tuo, kas matoma, bet ir tuo, ko negalime įžiūrėti net dirbtinėmis teleskopų akimis. Kaip ir ši didinga spiralinė galaktika NGC 1232, ryškiai nufotografuota pro vieną iš Didžiųjų teleskopų (Very Large Teleskope) nuoroda. Tai, kas matoma, – milijonai ryškių žvaigždžių ir tamsių dulkių, kuriuos gravitacijos sūkuriai vynioja į spiralines vijas aplink šerdį. Padrikieji šviesių žydrų žvaigždžių spiečiai žiba išsibarstę po spiralines vijas, o tamsūs tarpžvaigždinių dulkių pluoštai išsidraikstę aplink jas. Mažiau į akis krenta milijardai blausesnių paprastų žvaigždžių ir milžiniški tarpžvaigždinių dujų plotai, tačiau jų masė tokia didžiulė, kad nulemia vidinės galaktikos dalies judėjimą. Tačiau dar didesni medžiagos kiekiai yra nematomi. Tai medžiaga, kurios pavidalo mes dar nežinome. Tai visur prasiskverbianti nematomoji medžiaga – tik tokios paslaptingosios nežinomosios buvimas paaiškina regimosios išorinės galaktikos dalies judėjimą. Ką dar ten atrasime nuoroda ?

Vaizdo autoriai: FORS1, 8.2-meter VLT Antu, ESO
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Kulkos spiečiaus medžiaga . Šioje sudėtinėje nuotraukoje – galaktikų spiečiaus 1E 0657-56, praminto Kulkos spiečiumi, medžiaga. Vos už 3,4 milijonų šviesmečių nuo mūsų nutolusios Kulkos spiečiaus galaktikos gerai matyti regimosios šviesos nuotraukose, tačiau...
Rytoj Rytoj

Rytoj
M110 – Andromedos galaktikos palydovė. Mūsų Galaktika nėra vieniša. Ji priklauso būreliui maždaug 25 galaktikų, vadinamų Vietine galaktikų grupe. Jam priklauso ir didžioji Andromedos galaktika (M31) , M32, M33 , Didysis Magelano Debesis ,...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.