ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2008 m. spalio 6 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 33 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Raudonų uolienų sluoksniai Marse

Paaiškinimas: Kaip susikūrė šie raudonų uolienų sluoksniai Marse? Niekas iki šiol nežino. Šiaurinę ledo kepurę Marse beveik pusiau kerta milžiniškas plyšys, pavadintas Šiauriniu tarpekliu (lot. Chasma Boreale). Panašių darinių Žemės planetoje nėra. Čia matote kelis smilčių nusėtus uolienų sluoksnius, vedančius žemyn į šį tarpeklį. Iš viršaus žiūrint, šlaito pakopų pakraščiai atrodo ypač raudoni. Šviesūs plotai, tikėtina, yra užkloti vandens ledo. Ši nuotrauka apima apie kilometrą ploto Marso šiaurėje, o aukščio skirtumas tarp viršutinės ir apatinės uolienų pakopų yra net daugiau negu kilometras. Vienas iš spėjimų toks, kad galbūt Šiaurinis Marso tarpeklis atsirado dėl siautėjusių ugnikalnių poveikio planetos gelmėse.

Vaizdo autoriai: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Žemė naktį. Taip Žemė atrodo naktį. Ar įžiūrėtumėte Lietuvą, o gal net sostinę? Stebėtina, tačiau net kai nešviečia mūsų gimtoji žvaigždė Saulė, didžiuosius pasaulio miestus galite lengvai atpažinti pagal dirbtinių šviesų...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Dulkių kalnai Kilio ūke. Šviesios jaunos žvaigždės vos gimusios kartais jau ima dailinti spalvotus dulkių kalnus. Atsitiktinai susikūrusių masyvių naujagimių žvaigždžių didelės energijos šviesa ir žvaigždiniai vėjai iš lėto, tačiau nepaliaujamai, šluoja ir...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.