ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2008 m. spalio 7 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 44 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Dulkių kalnai Kilio ūke

Paaiškinimas: Šviesios jaunos žvaigždės vos gimusios kartais jau ima dailinti spalvotus dulkių kalnus. Atsitiktinai susikūrusių masyvių naujagimių žvaigždžių didelės energijos šviesa ir žvaigždiniai vėjai iš lėto, tačiau nepaliaujamai, šluoja ir degina aplinkinius tamsių dulkių ir šaltų dujų debesis. Taip atsirado ir NGC 3324, žvaigždėdaros sritis netoli NGC 3372 – didelę energiją spjaudančio ir vis didėjančio Kilio ūko – pakraščio. Šioje nuotraukoje astronomų sutartinėmis spalvomis pažymėta matyti tik nedidelė dalis NGC 3324. Pats Kilio ūkas yra vienas didžiausių žvaigždėdaros regionų, kuriame plyti ir kažkada įspūdingai sužibusi Kilio η (Eta) nuoroda – viena nepatvariausių kintamųjų žvaigždžių iš visų žinomų. Šį vaizdą Hablo paveldo projekto (Hubble Heritage Project ) komanda dešimtmečio proga nuoroda sukūrė iš archyvinių Hablo (Hubble) kosminio teleskopo duomenų. Hablo paveldo projekto komanda yra sukūrusi beveik 130 tokioų įspūdingų kosmoso vaizdų.

Vaizdo autoriai: NASA, ESA, Hubble Heritage (STScI/AURA); Padėka: N. Smith et al. (JHU)
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Raudonų uolienų sluoksniai Marse. Kaip susikūrė šie raudonų uolienų sluoksniai Marse? Niekas iki šiol nežino. Šiaurinę ledo kepurę Marse beveik pusiau kerta milžiniškas plyšys, pavadintas Šiauriniu tarpekliu (lot. Chasma Boreale). Panašių darinių Žemės...
Rytoj Rytoj

Rytoj
„Pasiuntinys“ leidžia pažvelgti į Merkurijų. Merkurijaus planeta žinoma nuo pat rašytinės žmonijos istorijos pradžių, tačiau kai kurių šios vidinės, arčiausiai Saulės skriejančios planetos, dalių niekada nebuvo įmanoma pamatyti taip aiškiai, kaip dabar. Prieš dvi...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.