ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2009 m. vasario 4 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 43 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Pavojinga vasara planetoje HD 80606b

Paaiškinimas: Tolimojoje planetoje HD 80606b vasarą gali būti mirtinai pavojinga. Jeigu planetoje HD 80606b būtų kokios nors gyvybės, plaukiojančios atmosferoje ar tūnančios kuriame nors iš palydovų (šiuo metu dar tik spėjamų), vasarą nežemiškiems organizmams tektų kęsti 1500 Kelvinų karštį – tokioje kaitroje ima lydytis ne tik švinas, bet ir nikelis. Nors Žemėje vasara būna tada, kai Saulė dieną šviečia ilgiau ir danguje pakyla aukščiau, nežemiškoje planetoje HD 80606b vasara susijusi su tuo, kiek arti planeta priartėja nuoroda prie savo gimtosios žvaigždės. HD 80606b yra už maždaug 200 šviesmečių nuo mūsų, Grįžulo Ratų žvaigždyno kryptimi, turi vieną labiausiai elipsinių orbitų iš visų iki šiol atrastų planetų. Palyginus su Saulės sistema, šios planetos tolimiausias taškas siektų toliau negu Veneros orbita, artimiausias – gerokai arčiau Saulės negu Merkurijus. Šioje vaizdų sekoje kompiuteriu atkurtas naktinės HD 80606b pusės švytėjimas infraraudonojoje šviesoje beveik dienos atkarpomis, kai 111 dienų trukmės kelionėje aplink savo žvaigždę, planeta skrieja arčiausiai jos. Vaizdai atkurti pagal infraraudonųjų spindulių duomenis, gautus 2007 m. pabaigoje iš Spitzerio (Spitzer) kosminio teleskopo.

Vaizdo autoriai: D. Kasen (et al.UCSC), NASA, JPL-Caltech
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Lęšio debesys virš Vašingtono valstijos. Ar tai ateiviai pakibę virš miesto? Deja, ne. Tai – daugiasluoksniai lęšio formos debesys. Tokie debesys susikuria tada, kai drėgnas oras kyla į viršų palei kalno šlaitus ir atšąla...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Rentgeno spinduliai iš milžiniško žvaigždėdaros lopšio NGC 604. Neaprėpiamoje tolybėje, kaimyninėje galaktikoje M33, iš kurios šviesa mus pasiekia per 3 milijonus metų, plyti milžiniškas žvaigždėdaros lopšys NGC 604, beveik šimtą kartų už Oriono ūką didesnio skersmens –...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.