ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2009 m. vasario 5 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 35 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Rentgeno spinduliai iš milžiniško žvaigždėdaros lopšio NGC 604

Paaiškinimas: Neaprėpiamoje tolybėje, kaimyninėje galaktikoje M33, iš kurios šviesa mus pasiekia per 3 milijonus metų, plyti milžiniškas žvaigždėdaros lopšys NGC 604, beveik šimtą kartų už Oriono ūką didesnio skersmens – apie 1300 šviesmečių nuo vieno krašto iki kito. Iš visų žvaigždėdaros plotų Vietinėje galaktikų grupėje, NGC 604 yra antras pagal dydį, nusileisdamas tik Auksinės Žuvies 30, dar vadinamam Tarantulo ūkui, įsispraudusiam į Didįjį Magelano Debesį. Ši spalvota sudėtinė nuotrauka sulipdyta iš rentgeno spindulių vaizdų (sutartinai pažymėtų žydrai) iš Čandros (Chandra) observatorijos ir regimųjų spindulių vaizdų iš Hablo (Hubble) kosminio teleskopo. Čia matyti, kad NGC 604 korėti burbulai ir ertmės yra pripildyti karštų, retų, rentgeno spindulius skleidžiančių dujų. Įdomu tai, kad patį NGC 604 pusiau dalina siena iš palyginti šaltų dujų. Vakarinėje ūko pusėje (dešinėje) matavimai rodo, kad medžiagą iki rentgeno spindulių temperatūros, tikėtina, įkaitina didelės energijos žvaigždiniai vėjai, pučiantys iš spiečiaus, subūrusio maždaug 200 jaunų, masyvių žvaigždžių. Rytuose rentgeno pripildytos ertmės, matyt, yra senesnės. Jos gali būti likusios po supernovų sprogimų – taip nutinka masyvių žvaigždžių gyvavimo pabaigoje.

Vaizdo autoriai: X-ray: NASA / CXC / R. Tuellmann (Harvard-Smithsonian CfA) et al.;
Optical: NASA/AURA/STScI
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Pavojinga vasara planetoje HD 80606b. Tolimojoje planetoje HD 80606b vasarą gali būti mirtinai pavojinga. Jeigu planetoje HD 80606b būtų kokios nors gyvybės, plaukiojančios atmosferoje ar tūnančios kuriame nors iš palydovų (šiuo metu dar tik...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Kosminė stotis ties Mėnuliu. Vasario 2 d., kai JAV ir Kanados gyventojai šventė žiemos pabaigą pranašaujančio Švilpiko dieną, priešpilnis Mėnulis švietė Žemės planetos ankstyvo vakaro skliaute. Iš vakarinio JAV kranto, netoli Hamiltono kalno,...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.