ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2009 m. vasario 8 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinęs 301 lankytojas nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Erelio ūko viduje

Paaiškinimas: Iš toli šis vaizdas primena erelį. Tačiau iš arti matyti, kad šviesūs Erelio ūko plotai - tai tik didesnio, tamsaus dulkių apvalkalo ertmė. Šioje ertmėje galima įžiūrėti šviesos užlietus vidurius, kur gimsta visas padrikasis žvaigždžių spiečius. Ten, kur vyksta žvaigždėdara, iškilo aukštos kolonos ir apvalios globulės iš tamsių dulkių ar šaltų molekulinių dujų. Jau matomos kelios jaunos žydros žvaigždės, kurių šviesa ir žvaigždiniai vėjai degina ir šluoja tolyn likusius dujų ir dulkių pluoštus. Emisinis Erelio ūkas, žymimas M16, yra apie 20 šviesmečių skersmens ir plyti už maždaug 6500 šviesmečių. Jis gali būti matomas pro žiūronus Gyvatės žvaigždyne. Ši nuotrauka sujungta iš trijų, tam tikros šviesos vaizdų, gautų pro 90 cm teleskopą Kit Pyko (Kitt Peak) observatorijoje Arizonoje, JAV.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: T. A. Rector & B. A. Wolpa, NOAO, AURA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Lulinio kometos uodegos. Vingiu lėkdama Saulės sistemos vidinėje dalyje (t. y. arčiau Saulės negu Žemė), Lulinio kometa pro žiūronus ar nedidelį teleskopą gerai matoma abiejuose – šiaurės ir pietų – skliauto pusrutuliuose....
Rytoj Rytoj

Rytoj
Tikėtini purvo vulkanai Marse. Ar tai galėtų būti purvo vulkanas Marse? Jeigu taip, ar jis galėtų spjaudytis marsietiškais mikrobais? Neseniai astronomai pagarsino šią keistą spėlionę, kurią patvirtina ir kai kurių Marso stebėjimų duomenys....
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.