ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2009 m. balandžio 7 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 36 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Susiduriančios spiralinės galaktikos Arp 274

Paaiškinimas: Dvi galaktikos pasiruošė kovai Mergelės žvaigždyne – čia jų naujausios nuotraukos. Kai susiduria dvi galaktikos, paprastai jas sudarančioms žvaigždėms susigrumti negresia. Taip yra todėl, kad galaktikos – tai neaprėpiamos tuščios erdvės platybės, ir nors iš tolo šviesios, žvaigždės jose užima labai nedidelę erdvės dalį. Tačiau susiduriant galaktikoms viena galaktika gali išardyti kitą savo gravitacija, taip pat galaktikų dulkės ir dujos smūgiuoja tarpusavyje. Jeigu galaktikos susilieja, juodosios skylės, kurios tikėtina slypi galaktikų šerdyse, irgi gali suaugti. Kadangi atstumai tokie milžiniški, viskas įvyksta vėžlio žingsniu – per šimtus milijonų metų. Nuotraukoje šalia dviejų spiralinių galaktikų Arp 274, kairėje, matyti maža trečioji galaktikėlė, dar žymima NGC 5679. Arp 274 driekiasi apie 200 tūkstančių šviesmečių ir skrieja už maždaug 400 milijonų šviesmečių Mergelės žvaigždyno begalybėje.

Vaizdo autoriai: NASA, ESA, M. Livio (STScI) ir Hubble Heritage Team (STScI / AURA)
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Tarptautinė kosminė stotis vėl plečiasi. Plečiama Tarptautinė kosminė stotis ir vėl pakeitė išvaizdą. Neseniai pasibaigusios misijos metu stotį aplankiusi kosminė orbitinė šaudyklė (šatlas) „Atradimas“ (Discovery) pristatė naujų dalių, tarp kurių – nauji statramsčiai ir...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Keista dulkinė galaktika NGC 7049. Kaip susikūrė tokia neįprasta galaktika? Mokslininkai nėra įsitikinę, ypač todėl, kad spiralinė galaktika NGC 7049 tokia kitoniška. NGC 7049 neįprasta tuo, kad joje gerai matyti dulkių žiedas, apjuosęs visą...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.