ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2009 m. balandžio 8 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 48 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Keista dulkinė galaktika NGC 7049

Paaiškinimas: Kaip susikūrė tokia neįprasta galaktika? Mokslininkai nėra įsitikinę, ypač todėl, kad spiralinė galaktika NGC 7049 tokia kitoniška. NGC 7049 neįprasta tuo, kad joje gerai matyti dulkių žiedas, apjuosęs visą galaktiką. Drumstas žiedas daug tamsesnis negu migla, kylanti nuo milijonų šviesių žvaigždžių. Be tamsiųjų dulkių rinkės keistumo, NGC 7049 atrodytų panaši į gana vienalytę elipsinę galaktiką, nors joje palyginti mažoka kamuolinių žvaigždžių spiečių. Ši NGC 7049 nuotrauka neseniai gauta iš Hablo (Hubble) kosminio teleskopo. Ryški žvaigždė viršuje su šviesos lūžimo kryžiuku nėra susijusi su keistąja galaktika – tai mūsų pačių galaktikos žvaigždė. Čia nematyti keisto centrinio dujų žiedo, kuris sukasi statmenai galaktikos plokštumai netoli jos centro. Kadangi NGC 7049 yra šviesiausia savo galaktikų spiečiaus narė, gali būti, kad jos pavidalą lėmė neseniai vykę galaktikų susidūrimai. NGC 7049 driekiasi apie 150 tūkstančių šviesmečių nuo vieno krašto iki kito ir plyti už maždaug 100 milijonų šviesmečių Indėno žvaigždyne.

Vaizdo autoriai: NASA, ESA ir W. Harris (McMaster University)
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Susiduriančios spiralinės galaktikos Arp 274. Dvi galaktikos pasiruošė kovai Mergelės žvaigždyne – čia jų naujausios nuotraukos. Kai susiduria dvi galaktikos, paprastai jas sudarančioms žvaigždėms susigrumti negresia. Taip yra todėl, kad galaktikos – tai neaprėpiamos...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Venera ties vidinės jungties tašku. Ši įspūdinga Veneros pjautuvo nuotrauka buvo fotografuota kovo 26-ąją, dienos metu. Tuomet Venera buvo ties vidinės jungties (konjukcijos) tašku – toje erdvės vietoje, kai...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.