ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2009 m. rugpjūčio 19 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 178 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

IC 1396 ir žvaigždės aplink

Paaiškinimas: Išsiliejusiame per šimtus šviesmečių emisiniame ūke IC 1396, kuris čia matomas dešinėje, kunkuliuoja švytinčios dujos ir tamsūs dulkių debesys. Ūke, vos už 3 tūkstančių šviesmečių nuo Žemės, gimsta žvaigždės. Šiame plačiakampiame vaizde pagauti ir kiti emisiniai bei tamsieji ūkai. Rausvą IC 1396 ir aplinkumos švytėjimą kuria kosminis vandenilis, susigrąžindamas ir atgal prisijungdamas elektronus, išmuštus galingos energijos žvaigždžių šviesos. Tamsūs dulkių debesys – tai tankūs, į dūmus panašių dalelyčių telkiniai, įprasti spiralinių galaktikų diskuose. Vienas iš įdomių tamsių pavidalų ūke IC 1396 – dešiniau ūko centro išlinkęs Dramblio Straublio nuoroda ūkas. IC 1396 plyti aukštai link Šiaurinės, Cefėjo žvaigždyne.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Thomas W. Earle
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Paukščių Takas virš Tyrlaukių. Kam fotografuoti vien tyrlaukius, jeigu galima pagauti ir įspūdingą dangų virš jų. Štai toks panoraminis pietų pusės vaizdas, skaitmeniniu būdu sulipdytas iš keturių kadrų, buvo nufotografuotas birželio pabaigoje, beveik...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Galaktikų sąlaja NGC 2623 iš Hablo teleskopo. Kur gimsta žvaigždės, kai susiduria galaktikos? Norėdami tai sužinoti, 2007 metais astronomai įrašinėjo netolimos galaktikų sąlajos NGC 2623 didelės skiriamosios gebos nuotraukas iš Hablo (Hubble) teleskopo. Ištyrę šiuos ir...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.