ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2009 m. lapkričio 10 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 733 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Saturnas po lygiadienio

Paaiškinimas: Pastaruosius penkioliką metų Saulės spinduliai statmenai krito į pietinę Saturno ir jo žiedų plokštumos pusę. Tačiau po Saturno lygiadienio rugpjūtį, dabar, spinduliai sminga į kitą pusę. Čia matote praeitą mėnesį, kelioms dienoms praėjus po lygiadienio, iš Kasinio (Cassini) automatinio erdvėlaivio, sukančio ratus aplink Saturną, fotografuotą planetos milžinės ir jos didingųjų žiedų nuotrauką. Kasinis kaip tik tuo metu buvo netoli už planetos, leisdamas mums iš šono pažvelgti į apšviestą planetą ir jos palydovą Tetiją, ko negalime padaryti nuo Žemės. Kol žiedai atsisukę beveik briauna į Saulę, ant Saturno krenta tik plonas šešėlis, tarsi pjūvis, kertantis gaublį pusiau. Iš arti fotografuotus Saturno žiedų vaizdus tirdami astronomai pamatė šviesių potėpių, kuriuos praminė stipinais nuoroda. Manoma, kad stipinai – tai itin mažų, įsielektrinusių ledo dalelių srautai. Stipinų kilmė ir judėjimas dar nėra suprasti iki galo, jų mįslės lieka tyrimų objektu.

Vaizdo autoriai: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Galaktikų sąlaja NGC 2623 iš Hablo teleskopo. Kur gimsta žvaigždės, kai susiduria galaktikos? Norėdami tai sužinoti, 2007 metais astronomai įrašinėjo netolimos galaktikų sąlajos NGC 2623 didelės skiriamosios gebos nuotraukas iš Hablo (Hubble) teleskopo. Ištyrę šiuos ir...
Rytoj Rytoj

Rytoj
.
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.